Posted on: Nisan 12, 2020 Posted by: TahaBerkArslan Comments: 0

Sanat galerimize ulaşmak için; Sanat Galerisi

Her konuyu özgürce tartışabileceğiniz forumumuz için: Forum

Ana Sitemiz için: Kozmosun Genetiği

 

İnsanlık ve dünyaya her daim ışık tutan aynalardan mahrum kalmak hepimizin sonu olurdu herhalde. Peki biz bu aynalardaki yansımaları ne kadar görebiliyoruz ? Ya da biz bu aynaların farkında mıyız ? Odanızdaki aynada kendinize baktığınızda gördüğünüz yansımadan memnun olabilir ya da olmayabilir veyahut bu yansımanızı değiştirmek için elinizden gelen her şeyi yapabilirsiniz. Ama bazı aynalar vardır ki yansıttığı şeyleri değiştirmek
için önce onu anlamak ve öğrenmek gerekir.

Elimizde insanlığa ışık tutan bir Sanat ve Dünya’ya ışık tutan bir Bilim aynası var . İkisini birbirinden ayrı düşünmek telleri olmayan bir gitarı çalmaya benzer.

Sanatla birlikte bilimin amacı insanlığı ve dünyayı anlamak , yorumlamak ; doğruyu ve bu doğrudaki güzelliği ön plana çıkarmaktır.

Öncelikle bilimi ele alalım . Bilim , evrendeki olgu ve olayları deneysel yöntemlerle ve verilerle ele alan bir bilgi yoludur . Araştırmayı ve doğanın güzelliklerinden yararlanarak doğruyu sunmayı hedefler . İşte bu noktada
Sanat devreye girer çünkü ortada sunulması gereken bir güzellik ve bu doğanın güzelliğinin ‘’ güzel ‘’ bir şekilde yansıtılması gerekmektedir . Sanatın görevi matematiksel bir denklemin şiirselliğini gün yüzüne çıkarmaktır. Bu da şu demektir , Bilim sanat , sanat ise bilimle filizlenmiş iki tohumdur. Bu tohumları büyütmek de biz insanlığın görevidir.

Bir deniz düşünelim ufuk çizgisini her daim gördüğünüz , işte o denizdeki ufuk çizgisi güzellik , deniz ise bu durumdaki doğrumuzdur. O denizdeki ufuk çizgisini hiçbir zaman kaybetmeyelim.

Sanat; davranışımızı, karakterimizi, adalet ve sempati hislerimizi rafine etmeli; kendi kendimizi tanımamızın, kendi kendimizi kontrol etmemizin, diğerleri için beslediğimiz saygı hislerimizin ve hareketlerimizin yücelmesine hizmet etmeli; bizi adiliğe, zulme, adaletsizliğe ve bayalığa tahammül etmeyecek şekilde geliştirmelidir.

Bernard Shaw

Bilim ve Sanatın yüreğinizde harmanlanması dileğiyle…

 

 

Leave a Comment